VILL DU BÖRJA SPELA FOTBOLL ELLER BLI MEDLEM I SOLBERGA BK? ANMÄL DIG HÄR!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Solberga Bollklubb
Fotboll, glädje och gemenskap

Boo FF P13:6
vs
Solberga Bollklubb P13
Boo FF P13:6vsSolberga Bollklubb P13

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:sön 08 december, 14:30
Plats:Bovallen
Samling:13:45
Aktivitetsinfo: Träningmatch mot Boo FF. 3x20min.

Samling på plats. Använd appen vid behov av skjuts.

Kläder efter väder. Kom ihåg matchkläder, benskydd och vattenflaska.

Vänligen svara på kallelsen så snart som möjligt.

Matchen kan komma ställas in om vädret inte bedöms bra nog.
Referat: Boo FF P13:6 - Solberga Bollklubb P13
Träningsmatch Boo FF P13:6 - Solberga BK P13
2024-12-08 23:16
(Bild: Magnus Lundgren)

Vad kallar man en temperatur nära noll, mulet och duggregn? Jo.. perfekta förutsättningar för en fotbollsmatch 😄 

 

Härligt att då ha lika hängivna spelare som vi har i P13. Här är det ingen som klagar över att det är kallt eller blött på planen. Det är heller inte så mycket gnäll när spelet inte går som vi har tänkt. Killarna kämpar på i med- och motvind och har en bra attityd.

 

Den här träningsmatchen som spelades på Boo-vallen var ett bra exempel på allt ovan. Utan snack var det två jämna lag som möttes. Det inledande spelet var lite avvaktande. Solberga hade inledningsvis ett par bra lägen men efter stunds spel fick motståndarna mer kontroll över spelet och vi fick mer arbete med att försvara oss. 

 

Efter något mer än halva första perioden får Boo in en bra träff på bollen som smyger in i mål precis bredvid stolpen. Något senare får man in ytterligare en boll.

 

När domaren blåser av 1:a perioden så leder Boo med 2 mål mot 0. Men det är inget som påverkar vår inställning och motivation. När andra perioden börjar så inleder Solberga med ett högre tempo än i första perioden. Hugo och Arvin gör utmärkta insatser på topp genom en intensiv första hög press som stör motståndarnas speluppbyggnad. Ganska snart bär det mer bestämda spelet frukt och Solberga kan reducera. 

 

Innan andra vilan hinner vi dessutom kvittera och därefter ta ledningen. När vi går in för att spela 3:e och sista perioden så står det 3 - 2 till Solberga. Denna ledning lyckas vi inte enbart behålla utan t.o.m. utöka med ytterligare två mål innan matchen är över. Slutresultatet skrivs 5 - 2 till Solberga BK P13. En välförtjänt seger av ett lag som inte ger upp utan vänder ett underläge till vinst.

 

Bra kämpat :-)

 

/Ledatna


<< Tillbaka

 
 
FACEBOOK
ENENDA
TWITTER
SPONSORER