VILL DU BÖRJA SPELA FOTBOLL ELLER BLI MEDLEM I SOLBERGA BK? ANMÄL DIG HÄR!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Solberga Bollklubb
Fotboll, glädje och gemenskap

Information & Spelschema

Vi vill hälsa deltagande lag varmt välkomna till SOLBERGA CUP den 19–20 oktober 2024!

35 lag är anmälda till årets upplaga av SOLBERGA CUP 2024.

Allmän information:

- Spelregler som gäller i S:t Eriks cupen

- Cupen spelas på konstgräs på Solberga bollplan.

- Alla lag är garanterade minst tre matcher.
1 x 20 (3 matcher) för 2017
1 x 20 (3 matcher) för 2016
1 x 20 (3 matcher) för 2015

- Bortalaget ska alltid byta matchtröjor vid liknande färg på tröjorna. Var förutseende och ha bortatröjor/västar klart före matchstart för att slippa förseningar.

Grupper och spelschema
Grupper och spelschema hittar ni här: https://www.solbergabk.se/sida/?ID=522314

 

Cafeteria/grill
Det finns cafeteria och grill med bland annat hamburgare, varmkorv, dryck, kaffe och hembakat.

I cafeterian tar vi emot kort, swish och kontanter. Vid grillen är det endast möjligt att betala med swish.

Planer
Spelarna går ner till planerna strax innan matchstart då det är ont om utrymme mellan planerna. Se till att vara på plats i tid så matcherna kan dra i gång på utsatt tid.

 

Medaljer
Medaljer och pokal hämtas i sekretariatet i samband med sista matchen. 

Parkering
Om man åker kollektivt kan man antingen ta pendeltåg till Älvsjö och därefter buss 142 mot Telefonplan, alternativt tunnelbana till Telefonplan (röda linjen) och därefter buss 142 mot Älvsjö. I båda fall kliver man av vid hpl. Sulvägen och går sedan ca. 300 m.

För er som kommer med egen bil är det bra att veta att Solberga bollplan saknar besöksparkering. Vi förordar att ni parkerar på Lerkrogsvägen nedanför Solbergaskolan mitt emot Sandvik där det finns ett flertal P-platser. Därifrån är det sedan en kort promenad till Solberga bollplan. Av hänsyn till de boende vid Solberga bollplan avråder vi bestämt från att ankomma Solberga bollplan via Pliggvägen.

Klicka här för se KARTA

Varmt välkomna!

Solberga cup- gruppen
solbergacup@solbergabk.se



 
FACEBOOK
ENENDA
TWITTER
SPONSORER